Ev Bit’i İçin Bitkisel Çözüm

BİT İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Mücadele etmekte zorluk çektiğimiz bir diğer böcek türü arasında bitler yer alır. Özellikle çocuklarda görülen bu saç bitleri doğrudan temas edildiğinde bulaşırlar. Bu böcekler günde 5 kere beslenirler. Kafa derisindeki kanı emerek hayatlarını devam ettirirler. Aşırı kötü bir kaşınma hissi yaratarak insanı rahatsız ederler. Ortak kullanım eşyalarından geçtiğini, giyim ürünlerinde, askılarda ve aklınıza gelebilecek her türlü eşyalarda bulaşma oranı yüksektir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI VE ZEYTİNYAĞI

Bitler için en etkili yöntemler arasında bu karışım gelir. Kaşıntılara iyi gelmesinin yanı sıra anti bakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Hazırladığınız bu karışımı ile saçlarını iyice yıkayın. Daha sonra elma sirkesiyle saçlarınızı ıslattıktan sonra tarayarak, bitleri ayıklayın bu şekilde. Bit yumurtaları 7-35 gün arasında kalma süreleri vardır. Bu tedavi yöntemini saçlarınız bitten arınıncaya kadar devam ettirin.

ALOE VERA JELİ

Aloe vera jeli saçlarınızı bitlerden arındırmakla kalmayıp, daha gür saçlara sahip olmanızı sağlar. Aloe vera jelini uyguladıktan sonra saçınıza bone takın ve saçlarınız kuruyana kadar bu şekilde bekletin. Daha sonra elma sirkesi ile tarayarak yumurtaları ayıklayın.

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesinde yüksek oranda asit vardır. Bu yöntem yetişkinlerdeki bitleri öldürmez fakat anti bit bitkisel solüsyonlar için bir yardımcı olarak kullanılır. Asetik asit sayesinde tutundukları saç tellerinden yumurtalarını ayırırlar. Zamanla bu yöntem ile bitin azaldığını göreceksinizdir.

LİMON KABUĞU YAĞI

Elma sirkesinde olduğu gibi limonda yüksek asit içeren değere sahip. İçerdiği asit sayesinden bit kovucu olma özelliğine sahiptir. Şampuanınızı ile limon kabuğu yağını birlikte kullanın. Saçlarınız bitlerden zamanla arınacaktır.

SABUN CEVİZİ

Doğal yöntemlerden bir diğer sabun cevizleridir. Biti arındırmakla kalmayıp saçlarınızın güçlü ve parlak görünmesine imkân sağlayacaktır. Sabun cevizlerini kaynatarak elde ettiğiniz şampuanla saçlarınızı yıkayarak arındırın. Durumu esnasında elma sirkesi kullanılmasında bir sakınca yoktur.